Права та інтереси дитини при виїзді її за кордон.

В рамках відзначення Всеукраїнського тижня права сьогодні, 13 грудня в Тисменицькій РБ пройшла зустріч-консультація з юристом і  приватним нотаріусом п. Іванною Секретою. Темою зустрічі було питання «Права та інтереси дитини при виїзді її за кордон». Це дуже актуальне питання на сьогодні і дуже доречне, адже при Тисменицькій РБ діє пункт європейської інформації, а цього року вступив в дію безвіз.

Останнім часом в Україні спостерігається посилена увага до захисту прав та інтересів дитини, зокрема, прикордонними органами нашої держави здійснюється низка заходів  щодо перевірки прав та інтересів дитини при виїзді її за кордон. Особлива увага відводиться наявності при собі дозволу від батьків/одного з батьків на виїзд дитини за кордон та законності його оформлення. Оскільки, в результаті здійснення таких перевірок було виявлено низку порушень чинного законодавства – доцільним буде зупинитись на питанні оформлення нотаріальної згоди батьків щодо виїзду дітей за кордон.

Цивільний Кодекс України та Постанова Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 року №57, яка затверджує Правила перетинання державного кордону громадянами України (надалі –  Постанова) передбачає право дитини, яка досягла шістнадцяти років, на вільний самостійний виїзд за межі країни.

Яка ж ситуація з особами, які не досягли 16-річного віку?

Згідно Постанови нотаріально засвідчена згода на виїзд дитини за кордон для осіб, які не досягли 16-річного віку вимагається в випадках, коли:

  1. буде здійснюватись супровід одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків. В даному випадку вимагається нотаріально посвідчена згода другого з батьків;
  2. буде здійснюватись супровід осіб, які уповноважені обома батьками. Вимагається нотаріально посвідчена згода обох батьків;
  3. буде здійснюватись супровід  одного   з   прийомних   батьків,  батьків-вихователів. Вимагається нотаріально посвідчена згода другого з батьків;

4.     для   дітей-сиріт,   дітей,    позбавлених батьківського   піклування,   які проживають (перебувають) у закладах охорони  здоров’я, навчальному  або  іншому  дитячому закладі   вимагається нотаріально  посвідчена згода  керівника  цього  закладу.Нотаріальна згода батьків на вивезення дітей за кордон є юридичним документом, що запобігає незаконному вивезенню (викраденню) дітей з України. Дозвіл батька (матері) на перетин дитиною кордону потрібно тільки громадянам України. Діти, які мають громадянство інших держав, виїжджають з України без пред’явлення дозволу.

Дозвіл на виїзд дитини за кордон оформляється нотаріусом у вигляді заяви. Це документ, яким батьки фактично дають своїй неповнолітній дитині дозвіл подорожувати за кордон.

Отже, як відбувається процедура оформлення такої заяви у нотаріуса і що саме потрібно вказувати у заяві?

За вчиненням цієї нотаріальної дії можна звернутися до будь-якої держнотконтори чи до приватного нотаріуса.  Нотаріуси, засвідчують справжність підпису на документах, зміст яких не суперечить законові, і які не мають характеру угод та не містять у собі відомостей, що порочать честь і гідність людини. Нотаріуси, засвідчуючи справжність підпису, не посвідчують факти, викладені у документі, а лише підтверджують, що підпис зроблено певною особою. Заява викладається на спеціальному бланку нотаріальних документів.

Щодо змісту заяви, Постанова вимагає зазначати:

1) держави прямування та

2) відповідний часовий проміжок перебування у цій державі.

Строк дії заяви для виїзду дитини за рубіж прописується індивідуально, так як безпосередньо залежить від цілей подорожі. На законодавчому рівні передбачено оформлення батьківської згоди на кожну поїздку окремо. Однак, в ряді випадків (лікування, навчання, змагання, спілкування з родичами і т.д.). заява може оформлятись  на серію поїздок. Останнім часом в Україні збільшилась кількість судових спорів щодо оскарження/скасування таких заяв одним із батьків, або з проханням надати судом дозвіл на виїзд дитини за кордон, коли згоду другого з батьків неможливо отримати з певних причин. Як правило, в таких випадках суд обмежує дозвіл періодом, на який придбані путівки чи запланована поїздка. Щодо країн, для виїзду до яких надається дозвіл – суд  повно та точно вказує країни прямування дитини. На дотримання цих правил звертають увагу також  прикордонники, при перевірці заяви-згоди під час виїзду  дитини за кордон. Нотаріусам також слід звертати увагу на практику розгляду судами такої категорії справ та роз’яснювати батькам дитини можливі негативні наслідки недотримання цих норм.

Перелік документів, що необхідні для складання такої заяви невеликий. Потрібні лише

-паспорти батьків дитини (одного з батьків, який надає відповідний дозвіл);

-свідоцтво про народження дитини. Якщо заяву-згоду оформляє, наприклад, опікун дитини –  додатково  вимагається документ, який підтверджує статус опікуна.

Особа, яка надає згоду на виїзд дитина за кордон повинна бути присутня в нотаріуса особисто!

Для того, щоб скласти точну і змістовну заяву на виїзд дитини за кордон, щоб на кордоні не виникло  додаткових питань,  нотаріусу необхідно надати наступну інформацію:

  1. країну, в якій перебуватиме дитина;
  2. період перебування;
  3. ПІБ супроводжуючого, рік його народження, прописку або місце проживання (можливо додатково вказати паспортні дані супроводжуючого), в тому випадку, якщо виїзд здійснюється у супроводі третьої особи.

Отже, батьки, будьте уважні при оформленні заяви на виїзд дитини за кордон, і перед зверненням до нотаріуса уточніть необхідну інформацію в уповноваженому органі, в який ви будете надавати заяву (наприклад, у Державній прикордонній службі України, відповідних посольствах іноземних держав).

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to Top WordPress Themes, Premium WordPress Themes and